Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać torebkę?

2020-09-23
Jak wybrać torebkę?Wybór damskiej torebki jest jedną z najtrudniejszych modowych decyzji. Istnieje wiele zasad dotyczących dobierania tego rodzaju akcesorium do sylwetki, stroju czy okazji. Część z nich jest niestety ze sobą sprzeczna, konieczne są więc ostateczne rozstrzygnięcia. Z jakimi częściami ubioru zestawiać torebkę? Czy istnieją modele pasujące na każdą okazję? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

Czy torebka powinna być dobrana do butów?

Prosta odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć: “przecież nic nie musisz!”. Nieco bardziej skomplikowana: “to zależy”. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zasada dotycząca kolorystycznego i materiałowego zestawiania butów z torebką była niemal absolutna. Stała się tak powszechna, że w końcu część kobiet postanowiła się przeciwko niej zbuntować. Dziś doszliśmy do momentu w historii mody, w którym łączenie niepasujących do siebie kolorystycznie butów i torebki stało się wręcz standardem. Pamiętajmy jednak, że obejmuje on jednak wyłącznie nieformalne okazje. W okolicznościach biznesowych wciąż obowiązuje zachowawczość, a więc i starsza reguła nakazująca uzależnianie barwę torebki od odcienia butów. Na co dzień nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykazać się odrobiną nonkonformizmu!

Jak dopasować torebkę do okazji?

Im bardziej klasyczny jest fason torebki (w praktyce - im bardziej przypomina ona aktówkę), tym bardziej pasuje ona do poważnych, zawodowych okoliczności. Wszystko, co odbiega od kolorystyki znajdującej się w okolicach brązu i czerni, będzie nadawać się raczej na nieformalną imprezę, popołudniowy spacer czy weekendowy wyjazd. Nietypowe kształty i kolory, słowem - wszystko, co można uznać za ekstrawagancję, sprawdzi się na koktajlowym przyjęciu albo wyjściu na drinka z koleżankami. Wszystko ma swoje miejsce, warto jednak trzymać się wyczucia dobrego smaku!

Jaka torebka jest odpowiednia do Twojej sylwetki?

Podobnie jak w przypadku kupowania ubrań, naczelną zasadą jest akcentowanie atutów swojego wyglądu i niwelowanie jego mankamentów. Drobna kobieta nie powinna dodatkowo podkreślać swojego wzrostu przez noszenie ogromnych toreb, które będą zakrywać większą część jej sylwetki. Powinna nosić coś równie lekkiego, jak ona, na przykład niewielką kopertówkę lub podręczną torebkę wieszaną na ramieniu. Bardzo wysokie panie niech lepiej zrezygnują z najmniejszych modeli, najlepiej będą się prezentować ze średniej wielkości torbami lub trzymanymi w dłoni kopertówkami.

Dobór damskiej torebki powinien być uzależniony również od obrysu ciała. Jeśli posiadamy krągłości, zastosujmy kontrast i zdecydujmy się na wzór o ostrych, kanciastych kształtach. Nie bez znaczenia jest również to, gdzie nosimy naszą torebkę. Szczupłe kobiety powinny usytuować ją w ręce, pod pachą lub w pobliżu nóg, trzymając pasek w swobodnie zwisającej dłoni. Jeśli reprezentujemy figurę typu “jabłko”, powinnyśmy wybrać torebkę, która po zawieszeniu jej na ramieniu zatrzyma się w okolicy bioder. Posiadając obfity biust wystrzegajmy się noszenia jej na wysokości klatki piersiowej - w ten sposób niepotrzebnie zwracamy uwagę na rejon naszego ciała, który dodatkowej ekspozycji nie potrzebuje. W ostatnim czasie panuje istne szaleństwo na punkcie bardzo dużych toreb, shopperów i innych, podobnych do nich wzorów. Zakup jednego z tak modnych modeli jest na pewno kuszący, pamiętajmy jednak, że pasują one prawie wyłącznie szczupłym i wysokim kobietom.

Czy istnieje torebka uniwersalna?

Większość kobiet posiada więcej niż jedną torebkę, sprzedawcy wciąż jednak zachwalają niektóre ze swoich produktów jako pasujące na każdą okazję. Ile może być prawdy w takim stwierdzeniu? Jak wskazaliśmy powyżej, zasady dotyczące dostosowywania stylu torebki do okoliczności są nieubłagane. Na pewno jednak zdecydowanie szersze zastosowanie mają bardziej eleganckie wzory. Ich pojawienie się w niezbyt formalnych sytuacjach nie narazi nas na śmieszność, co najwyżej wyśle komunikat dotyczący osobowości. Istnieją oczywiście ponadczasowe modele. Jeśli potrzebujemy torebki, która posłuży nam w różnym otoczeniu i warunkach, powinniśmy pomyśleć raczej o zakupie minimalistycznego modelu, bez dodatkowych obszyć i ryzykownych wzorów.

Czynniki wpływające na wybór torebki można sprowadzić do trzech podstawowych:
  • styl życia,
  • osobowość
  • sylwetka
Dobra torebka to taka, która pasuje do figury, jest użyteczna i odzwierciedla Twój wyjątkowy charakter! Pamiętaj też, że większość kobiet posiada kilka torebek na różne okazje. Nie namawiamy do tworzenia ogromnych kolekcji, ale kilka modeli do różnych zastosowań jest normą. Niech poszukiwania tych najlepszych będą dla Ciebie świetną zabawą!
pixel